Yaşam

Aşık Veysel’in aile koleksiyonu AKM’de sergilenecek

2023 yılının UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” ilan edilmesinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen “Veysel Gidiyor, Adı Kalıyor” adlı stant yarın sanatseverlerle buluşacak. Standın açılışını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz saat 14.00’te AKM İstanbul Galeri’de yapacak.

Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın üstlendiği stant, Aşık Veysel’in aile üyeleri Nazender Süzer Gökçe ve Gürsel Gökçe’nin aile koleksiyonundan oluşacak. Aşık Veysel’in hayatını ve onunla yapılan röportajları, yazıları ve haberleri aktarmayı amaçlayan stantta ayrıca Orta Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Mustafa Türkyılmaz, Ergun Çağatay ve dönemin foto muhabirlerinin objektifinden fotoğraflar da yer alacak.

AŞIK VEYSEL’İN MASKESI SERGİDE YER ALACAK

Ayrıca Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun resimleri ile Orhan Peker’in resimleri, Alper Çınar’ın heykeli, Aşık Veysel’in vefat ettiğinde ressam Yusuf Toprak’ın yüzünden çıkardığı maske serginin önemli eserleridir.

Görme engelliler için Braille alfabesiyle hazırlanan 4 ciltlik ‘Basında Aşık Veysel’ kitabıyla ziyaretçileri buluşturacak sergide, aynı kitabın tiyatro sanatçıları tarafından seslendirilen sesli versiyonu da tanıtılacak.

‘KARANLIK DÜNYA’ İLK KEZ İZLEYİCİYLE BULUŞACAK

Anadolu’daki yaşamı gerçekçi bir şekilde yansıtan ve Aşık Veysel’in de yer aldığı “Karanlık Dünya” adlı sinema ilk kez bu stantta seyirciyle buluşacak. Senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun yazdığı 1952 yapımı filmin yönetmenliğini Metin Erksan üstleniyor.

AKM İstanbul Galeri’de “Veysel Gider Adı Kalır” adlı stant 23 Nisan’a kadar açık kalacak. Pazartesi günleri hariç 11:00-19:00 saatleri arasında AKM İstanbul Galeri’de ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek stant, İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’e taşınacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

haber-seyhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu