Haber

BM, UNRWA personelinin saldırılara karıştığı yönündeki iddiaları soruşturacak

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, 7 Ekim saldırılarına Gazze’de insani yardım faaliyeti yürüten BM kuruluşu UNRWA’nın bazı çalışanlarının karıştığına ilişkin iddialarla ilgili “soruşturma” talimatı verdi. ABD kuruma para akışını durdurdu, Hamas ise tezleri reddetti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in dün yaptığı açıklamada, Guterres’in bu iddialarla ilgili Lazzarini’den bilgi aldığı vurgulanarak, şöyle denildi: “Genel Sekreter bu haber karşısında dehşete düşüyor ve Sayın Bakana soruyor.” Suç faaliyetine katıldığı veya yataklık ettiği iddiası derhal sonlandırılır ve olası cezai kovuşturmaya sevk edilir.” UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin bağımsız bir bilirkişi incelemesi başlatacağı belirtildi.

ABD 12 PERSONEL SÖYLEDİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, 7 Ekim saldırılarına 12 UNRWA çalışanının dahil olduğu yönünde iddiaların bulunduğunu belirterek, “Bu iddiaları ve Birleşmiş Milletler’in bu konuda attığı adımları incelerken,” dedi. Bu iddiaları ele almak için Dışişleri Bakanlığı, UNRWA’ya sağlanan ek finansmanı geçici olarak askıya aldı.” ” şeklinde ara verildiği söylendi.

HAMAS İDDİALARI REDDETTİ

Hamas, bugün yaptığı açıklamada, hastanelerin operasyonlarda kullanıldığı ve UNRWA ile bağlantılı olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, Gazze halkına yardım sağlanmasında BM kurumlarının büyük rolü olduğunu vurguladı.

DİKKAT DEĞERLİ EDİTÖRLER: Haberde ve başlıkta yanlışlıkla 7 OCAK olarak yazılan “7 EKİM” ibaresi düzeltilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu