Ekonomi

Borsa yükselişini sürdürüyor

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,37 artışla 9.196,35 puana ulaştı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde olan BIST 100 endeksi, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 124,28 puan artışla 9.196,35 puana yükseldi. Toplam işlem hacmi 62,7 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,41, holding endeksi ise yüzde 1,31 oranında değer kazandı.

Tüm sektör endeksleri yükselirken en karlı olanı yüzde 2,68 ile menkul kıymet yatırımları payı oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerine beklenenden daha geç başlayabileceği yönündeki artan beklentilere rağmen küresel borsalarda teknoloji hisseleri öncülüğünde olumlu bir trend gözlemlendiğini belirtti.

Analistler, ABD enflasyonunun beklentileri aşmasına rağmen ülkede devam eden bilanço döneminde teknoloji şirketlerinin karlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ABD ekonomisindeki “yumuşak iniş” senaryolarını güçlendirdiğini belirterek, Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin de desteklediğini belirtti. risk iştahı.

Analistler, bugün yurt içinde yoğun bir bilgi gündeminin takip edileceğini, İngiltere’de büyüme ve sanayi üretiminin, ABD’de haftalık işsizlik yardımı uygulamalarının, yurt dışında ise sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verilerinin takip edileceğini, teknik açıdan da takip edileceğini belirtti. Bu görünümde BIST 100 endeksindeki 9.200 ve 9.300 seviyeleri direnç olarak değerlendirilecek. 9.100 ve 9.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

birecikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu