Haber

Finlandiya’da Ukrayna ordusuna bağış toplamak yasaklandı

Iltalehti gazetesinin haberine göre Finlandiya’da iki kuruluş bağış toplamakta zorluk yaşadı. Bunlardan birinin Ukraynalı askerlere, diğerinin ise Ukrayna ordusu saflarında savaşan Finli paralı askerlere askeri eğitim verilmesine yardım ettiği söyleniyor. hayati ürünlerSağladığı belirtildi.

Her iki kuruluşun da eserleri satın almak ve masrafları karşılamak için bağış topladığı bildirilirken, bağış toplamayı organize etmenin “oldukça zor bir iş” olduğu ortaya çıktı.

Haberlerde, ” Gazetemizin incelediği belgelerden Finlandiya polisinin Ukrayna ordusunu doğrudan destekleyen projeler için bağış toplanmasına izin vermediği ortaya çıktı. Silahlı kuvvetlere destek askeri faaliyet olarak kabul edilir ve dolayısıyla polisin gözünde kamu yararı değildir.” denildi.

Ancak bağışlara ilişkin yazılarda, silahlı kuvvetlere takviye konusunda “somut bir yasağın” bulunmadığı, bu iki örgütün faaliyetlerine yönelik kısıtlamanın tamamen polisin kendi kararı olduğu kaydedildi. Polisin, bu tür faaliyetlerin tamamen devletin yetkisinde olduğu ve kamu yararına olduğunun gösterilemeyeceği görüşünde olduğu belirtildi.

Her iki kuruluş da Ukrayna’nın sahip olduğu kaynakların ve diğer ülkelerden gelen yardımların yeterli olmadığını ileri sürerek mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu