Ekonomi

TCMB’nin 2022 yılı kâr dağıtım önerisi bankanın Genel Kurulu’nda onaylandı

Banka’nın 91. Hesap Transferi Olağan Genel Kurulu’na TCMB Başkanı Prof. Dr. katıldı. Toplantıya Şahap Kavcıoğlu başkanlık etti.

Banka genel merkezi toplantı salonunda yapılan genel kurul toplantısında, 2022 hesap dönemine ilişkin banka konseyi ve denetim kurulu raporları ile Banka tarafından yardım karşılığı ayrılması da dahil olmak üzere kârın dağıtılmasına ilişkin teklif Konseyde Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle görüşüldü ve kabul edildi.

Bankanın 2022 yılı karından 32 milyar 618 milyon 411 bin 709 lira, 2021 yılı yedek akçesinden ise 7 milyar 419 milyon 57 bin 907 lira Hazine ve Maliye Bakanlığı’na aktarılacak.

Kavcıoğlu’nun 2022 yılı hesaplarına ilişkin açıklamasının ardından pay sahipleri ve temsilcileri, bağımsız denetim raporu ve kâr dağıtım politikası gibi konularda görüş ve eleştirilerini dile getirdiler.

30 Nisan 2023 tarihinde boşalan iki Yönetim Kurulu üyesi ve 30 Nisan 2023 tarihinde boşalan üç Denetleme Kurulu üyesi için seçim yapıldı.

Banka Yönetim Kurulu üyeliklerine Elif Haykır Hobikoğlu ve Ertan Aydın, Denetim Komitesi üyeliklerine ise Mehmet Babacan, Bekir Bayrakdar ve Ramazan Güngör seçilmişlerdir.

Banka Yönetim Kurulu üyeliğine görevden alınan Mevlüt Tatlıyer’in yerine Muhsin Kar seçildi.

Seçimlerin ardından Genel Kurul toplantısı sona erdi.

incirliovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu