Ekonomi

‘Bazı EYT’lilerin mağdur edildiği’ iddialarına açıklık getirildi

Emeklilikte Yaşayanlar’da (EYT) mağduriyet iddiasına açıklık getirildi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), EYT yönetmeliği, “23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle kıdemi 3 yıldan az olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamamaktadır ve bu durumdaki çalışanlar mağdur edilmektedir”iddialarına yanıt verdi.

“İddialar gerçeği yansıtmıyor”

SGK, belirtilen özelliklere sahip çalışanların mağdur edildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, söz konusu vatandaşların da EYT yönetmeliği kapsamında olduğunu belirtti.

“Yönetmelik, 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle 3 yıldan az hizmet süresi bulunan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur üyelerini kapsar”

Kurumdan yapılan açıklamada, 23 Mayıs 2002 prestiji ile 3 yıldan az hizmet süresi olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarının göreve başladığına dair bazı gazetelerde haberler yer aldığı bildirildi. 8 Eylül 1999 tarihinden önce EYT kapsamında değillerdi.

“Tüm sigortalıların emeklilik yaşı şartı kaldırıldı”

3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan EYT yönetmeliği ile hizmet süresine bakılmaksızın tüm sigortalılar için emeklilik yaşı şartının kaldırıldığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

Kamuoyunda EYT yönetmeliği olarak adlandırılan Kanunun 23/05/2002 itibari ile 3 yıldan az hizmet süresi olan Emekli Sandığı ve Bağ-Kur çalışanlarını kapsamadığı ve çalışanların bu durumda mağdur olanlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu kapsamda söz konusu vatandaşlar da düzenleme kapsamındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu