Haber

Tutuklu gazeteci Tolga Şardan’a tahliye kararı

“MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” başlıklı yazısı nedeniyle 1 Kasım’da tutuklanan T24 yazarı Tolga Şardan için tahliye kararı çıkarıldı.

Şardan’ın avukatlarının tutuklama kararına sunduğu itiraz dilekçesini değerlendiren İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi, “Soruşturma dosyasının tamamının kapsamı, isnat edilen suçun mahiyeti ve tüm delillerin toplanması halinde” itirazı kabul etti. birlikte değerlendirildiğinde şüpheli hakkında adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasının yeterli olacağı anlaşılmaktadır.”

Mahkeme, “Kamuoyuna yanıltıcı bilgi yaymak” suçundan tutuklanan Şardan’ın 5271 sayılı CMK’nın 109/3-a maddesi uyarınca “adli kontrolle serbest bırakılmasına ve yurt dışına çıkmamasına” hükmetti.

Shardan hakkında verilen adli kontrol kararının, hakkında başka bir karar çıkana veya savunması alınana kadar devam etmesine karar verildi.

“Hiç şüphesiz haber değeri taşıyor.”

Tolga Şardan’ın avukatları Turgut Kazan ve Aslı Kazan’ın mahkemeye sunduğu itiraz dilekçesinde, tutuklama kararına gerekçe olarak gösterilen Türk Ceza Kanunu’nun 217/a maddesinde yer alan suçun suç teşkil etmediği vurgulandı. katalog suçu olduğu ve “soruşturmaya konu olan yazının ağırlıklı olarak kamuoyunun gündeminde olduğu ve bizzat savcı ve hakimlerin gündeminde olduğu” ifade edilerek, “Yargıtay’ın yargı içerisindeki iddialarla ilgili olduğu ve haber niteliği taşıdığı kuşkusuzdur. “

Şardan, T24 “MİT’in Cumhurbaşkanlığına sunduğu ‘adli rapor’da ne var?” 31 Ekim 2023’te yazıldı. Yazısı nedeniyle TCK’nin 217/a maddesi kapsamında “Kamuya Yönelik Kamuyu Yanıltıcı Bilgi Verme” suçundan tutuklanan Şardan’ın tutuklanması ağır eleştirilere yol açtı. Ankara Adliyesi’nden cezaevine götürülen Şardan, “Biz gazeteciyiz sonuçta gazetecilik yapıyoruz” dedi.

DW/BK,JD

karakoyunluajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu